fbpx

אזרחות פורטוגלית – עו"ד גיא צברי

אזרחות פורטוגלית לאשכנזים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

על המשרד

משרד עורכי-דין גיא צברי הוקם ב-2014 ומציע ללקוחותיו ליווי אישי ומקצועי בתחומי העיסוק שלו.

מלבד הסדרת אזרחות פורטוגלית לצאצאי מגורשי ספרד, מתמחה המשרד בייצוג לקוחות בסוגיות שעניינן אכיפת חיובים (הוצאה לפועל), חדלות פרעון (פשיטות רגל ופירוקים) ולשון הרע (תביעות דיבה).

הניסיון העשיר והיחס האישי מספקים ללקוחות טיפול משפטי מקצועי ומדויק בענייניהם, יחס אישי ולווי צמוד.

שיטת העבודה שלנו מתבססת על שני עקרונות יסוד: מקצוענות בלתי מתפשרת והתאמה לצרכי הלקוח.

עדכונים אחרונים

בניגוד (אולי) לדעה הרווחת, יוצאי צפון אפריקה הם ממש לא היחידים שזכאים לקבל אזרחות פורטוגלית. מגורשי ספרד ופורטוגל נדדו גם למזרח ומרכז אירופה • אילו שמות משפחה בעלי "צליל אשכנזי" מהווים אינדיקציה מובהקת דווקא לשורשים בספרד, ואיך משמש אותנו דנ"א להוכחת זכאות? בדקו אם גם אתם נכללים ברשימה

התיקון לחוק האזרחות של פורטוגל מ-2015 מאפשר ליהודים, שיעלה בידם להוכיח כי הם נצר למגורשי ספרד ופורטוגל, לקבל אזרחות פורטוגלית ולשאת דרכון אירופי. העובדה שהקריטריון העיקרי שיש לעמוד בו הוא הוכחת מוצא (בשונה ממדינות אחרות, הדורשות עמידה במבחני ידע, שפה או תרבות), לצד הפריבילגיות הרבות שמהן נהנים מחזיקי הדרכון הפורטוגלי, המדורג חמישי במדד היוקרה העולמי, עוררו נהירה של ממש מצד יהודים רבים מישראל ומהעולם כולו לממש את זכותם להתאזרח בפורטוגל.

אזרחות פורטוגלית, עו

באופן לא מפתיע, רוב מגישי הבקשות והמתעניינים בתהליך הם יהודים המשתייכים לעדות ספרדיות – יוצאי צפון אפריקה, טורקיה, יוון, מדינות הבלקן ועוד. אכן, יהודים אלה הם זכאים כמעט טבעיים לקבל אזרחות פורטוגלית על סמך מוצאם – אלא שמעגל הזכאים אינו כולל רק אותם ונמצאים בו גם אשכנזים, שמוצא משפחתם בחצי האי האיברי מהעידן שקדם לגירוש.

הגירוש של 1492 (ספרד) וזה של 1497 (פורטוגל) אילצו את היהודים להכריע אם להתנצר או לעזוב. אלה שדבקו במסורת אבותיהם, נדרשו למצוא לעצמם בית חדש: רבים נדדו לצפון אפריקה הקרובה; אחרים עלו לארץ ישראל והשתקעו בה או פנו בדרך הים אל טורקיה וארצות הבלקן.

לצד המאסה העיקרית, היו בין מגורשי ספרד גם מי שעזבו את חצי האי האיברי לכיוון צפון מזרח והצטרפו אל אחיהם – היהודים האשכנזים – במרכז אירופה ובמזרחה. בחלק מהמקרים, נושאים כיום צאצאי אותם יהודים שמות משפחה הנחשבים “אשכנזיים”, אך מהווים דווקא אינדיקציה למוצא ספרדי.

ספרדים בפולין, צ’כיה ורומניה

בבית העלמין היהודי בוורשה, בירת פולין, בולטת מצבת קברו של הסופר י.ל. פרץ (1852-1915). על מקורותיו הספרדיים של הסופר היידי הנערץ ניתן ללמוד לא רק משם משפחתו, אלא גם מעיר הולדתו – זמושץ’.

אזרחות פורטוגלית, אשכנזים, עו
מצבתו של י.ל. פרץ בבית הקברות בוורשה. ספרדים בפולין

חיים גיוזלי, חוקר מוזיאון העם היהודי שבבית התפוצות, הסביר במאמר שפרסם כי “ראשוני היהודים התיישבו בזמושץ’ עוד ב-1588 – שמונה שנים לאחר שהעיר נוסדה. היו אלה יהודים ספרדים מהאימפריה העות’מאנית ומוונציה. בזמושץ’ הייתה הקהילה הספרדית הצפונית ביותר במזרח אירופה: הם קיבלו שוויון זכויות ובין היתר, פטור ממס למשך 25 שנים. חבריה הורשו לייסד קהילה משלהם, שאליה ייקלטו רק יהודים ספרדים או פורטוגזים”.

האבות הקדמוניים של בני משפחת הורוביץ, שהוציאה מתוכה רבנים גדולים בתורה, אנשי רוח, מוזיקאים, מדענים ואחרים, הם יהודים ספרדים שנמלטו לאזור צ’כיה של ימינו בעקבות גזירות קנ”א, שהתחוללו ב-1391. בני משפחה זו, שהתגוררו במקור בגירונה ובברצלונה שבספרד, מצאו מקלט בעיירה הורוביצה שבחבל בוהמיה, ששמה מזוהה עד היום עם צאצאיהם. מצ’כיה התפשטו בני משפחת הורוביץ לאזורים נרחבים במזרח ומרכז אירופה.

ברומניה התקיימה קהילה יהודית ספרדית, עצמאית ונפרדת מהרוב האשכנזי. אלא שגם בקרב האחרונים, רווחים שמות משפחה בעלי “צליל אשכנזי”, המעידים על היותם צאצאים למגורשי ספרד ופורטוגל.

רשימה חלקית ובלתי ממצה:

אברמוביץ’

אלטשולר

אפשטיין

ביטרמן

בלאו

בלוך

גביזון

גוזמן

גווירצמן

הורוביץ

וולך / וולוך

פרנק

פרנקל

קליין

רוזאניס

שניאור

שפטל

שפירו

הוכחת מוצא ספרדי לאשכנזים

שם משפחה הנכלל ברשימה או שלפי מקורות אחרים, משויך לצאצאי המגורשים מספרד ופורטוגל, בהחלט מהווה אינדיקציה לקיומה של אפשרות להימצא זכאי לקבלת אזרחות פורטוגלית ודרכון אירופי – אך אין בו כשלעצמו כדי לעמוד בנטל ההוכחה הנדרש לשם כך.

גיא צברי, אזרחות פורטוגלית, דרכון פורטוגזי
תוצאות דנ”א של לקוחה, בתם של עולי פולין

למשרדנו ניסיון רב בהוכחת מוצא ספרדי וקבלת אזרחות פורטוגלית עבור אשכנזים שנמצא כי אבותיהם הקדמוניים הגיעו למרכז ומזרח אירופה מספרד ומפורטוגל. במקרים אלה, נתמכות הבקשות במחקר גיניאולוגי מקיף שעורך חוקר מיומן מטעם המשרד, אשר מוכיח ברף הנדרש כי ללקוח אבות קדמוניים ספרדיים שנטמעו בקהילות אשכנז.

המדע והטכנולוגיה מסייעים לנו להתחקות אחר עברם של לקוחותינו ומוצאם. אחד מאמצעי ההוכחה העומדים לרשותנו הוא בדיקות דנ”א. הדוגמה שלעיל התקבלה מדגימות שנלקחו מלקוחת המשרד, בת להורים ניצולי שואה, ילידי פולין, שמשפחותיהם חיו במזרח אירופה דורות רבים.

את תוצאות בדיקת הדנ”א הגשנו כחלק מהראיות להוכחת מוצאה הספרדי של הלקוחה והם מתיישבים עם ממצאי המחקר הגיניאולוגי – מכלול, שעל יסודו אושרה בקשתה לקבל אזרחות פורטוגלית ודרכון אירופי.

אזרחות פורטוגלית - עו"ד גיא צברי Call Now Button

לאיזו עדה אתם משתייכים? בחרו וגלו אם אתם זכאים לאזרחות פורטוגלית!

טוניסיה

יוון

לבנון

לוב

מצרים

סוריה

בדיקת זכאות חינם

ללא עלות או התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

לאיזו עדה אתם משתייכים?

בחרו וגלו אם אתם זכאים לאזרחות פורטוגלית